Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

Masz pytania? Przeglądnij tutaj te najczęściej zadawane.

Nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj pytanie korzystając z formularza:

Pola oznaczone * są wymagane.

Podjąłeś decyzję? Formularz zamówienia znajdziesz →tutaj.

Chcesz wypróbować metody? Zapisz się na darmowe sygnały inwestycyjne, lub śledź nas na Twitterze:


Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.


Udostępnij:8. Kalkulator inwestycyjny

8. Kalkulator inwestycyjny

Opublikowany 2014/06/30

Kalkulator inwestycyjnyKalkulator inwestycyjnyPewnie posiadasz już jakieś oszczędności. Być może odkładasz też co miesiąc pewną kwotę aby zapewnić sobie środki na czas, w którym nie będziesz już aktywny zawodowo. Zwykle jednak, o ile nie masz bardzo dużych dochodów, samo oszczędzanie nie wystarczy! Aby zapewnić Ci godny byt na emeryturze, czy choćby możliwość spełniania zachcianek wymagających stałego strumienia gotówki, Twoje oszczędności muszą pracować!

Po tym wstępie zapewne zorientowałeś się już, że w dzisiejszym odcinku będziemy się zajmować celami inwestycyjnymi, które w poprzedniej lekcji zaliczyliśmy do celów drugiej - choć wcale nie gorszej - kategorii. Przypomnę tylko, że w kategorii tej zgrupowaliśmy cele, których realizacja wymaga uzyskiwania w przyszłości określonego strumienia gotówki, oraz że jasne, konkretne i precyzyjne sformułowanie celu inwestycyjnego umożliwia nam m.in. dobranie instrumentów finansowych odpowiednich do realizacji celu.

Pomocą w realizacji tego zadania może posłużyć nam pewien "gadżet", który nazwałem kalkulatorem inwestycyjnym.

Kalkulator Inwestycyjny to specjalnie przygotowany plik w Excelu, który umożliwia wyznaczenie minimalnej stopy zwrotu, na jaką muszą być inwestowane nasze aktualne i przyszłe oszczędności, aby zapewnić nam oczekiwany strumień gotówki w przyszłości. Instrukcja obsługi arkusza, którą zaraz podam, utrzymana jest w konwencji zabezpieczenia emerytalnego, jednak oczywiście plik można wykorzystać do dowolnych celów. Link do pobrania pliku znajdziesz nieco niżej; na razie zapoznaj się z instrukcją:

Plik składa się z trzech arkuszy o nazwach:

  • Oczekiwania
  • Realia
  • Wyznaczanie stopy zwrotu

Arkusze powinieneś wypełniać po kolei, ale możesz wracać się aby zmieniać wpisane już dane wejściowe. Plik ma wprowadzone pewne wartości domyślne, jak np. stawka podatku od zysków kapitałowych, ale możesz je dowolnie zmieniać. Uważaj jednak, aby nie uszkodzić formuł - wartości w komórkach zawierających formuły wyświetlane są zazwyczaj kursywą.

"Oczekiwania"

W tym arkuszu określasz jakie są Twoje oczekiwania odnośnie przyszłej "emerytury". Chodzi o wartość "na rękę"; nie przejmujesz się też na razie inflacją. Emeryturę określasz jako procent swoich aktualnych dochodów. Jeśli na emeryturze chcesz wydawać więcej, niż zarabiasz teraz, nie ma problemu! Po prostu w odpowiednie pole wpisz liczbę większą niż 100%.

Kolejne pola są oczywiste:

  • Twój wiek - ważne aby wpisać ukończoną ilość lat,
  • wiek, w którym zamierzasz zaprzestać aktywności zawodowej;
  • aktualny rok kalendarzowy.

Ostatnie pole z tej sekcji służy do wpisania prognozowanej stopy inflacji. Aby właściwie oszacować wartość tego parametru może posłużyć się np. celem inflacyjnym NBP. W tabeli poniżej wyświetli Ci się zindeksowana projekcja Twojej przyszłej emerytury.

"Realia"

Ten arkusz to miejsce na:

  • wprowadzenie aktualnego stanu Twoich oszczędności - jeśli nie masz jeszcze żadnych, wpisz w odpowiednie pole zero;
  • zadeklarowanie miesięcznej kwoty, którą jesteś w stanie odkładać, czyli "składki".

Wynik końcowy jest bardzo czuły na to co wprowadzisz w arkuszu "Realia", dlatego zastanów się nieco głębiej co tutaj wpisać. Oczywiście wprowadzone liczby możesz później dowolnie zmieniać. W tabeli poniżej wyświetli Ci się zindeksowana wartość "składki", jaką powinieneś dodawać do puli swoich oszczędności w kolejnych latach.

"Wyznaczanie stopy zwrotu"

Ostatnia zmienna swobodna to stawka podatku od zysków kapitałowych. Wprowadzona domyślnie wartość to 19%, ale ją również w razie potrzeby możesz zmienić.

Teraz zwróć uwagę na wykres zajmujący centralne miejsce arkusza. Niebieskie części słupków to Twoja emerytura (w ujęciu rocznym), a części brązowe to będąca jej zabezpieczeniem baza kapitałowa. Proponowaną stopę zwrotu wyznaczasz metodą prób i błędów. Jej wartość dostrajasz tak, aby:

  • baza kapitałowe (brązowe słupki) nie schodziła na minus,
  • nie zostawić zbyt wiele potomnym...

Poszukując odpowiedniej liczby zaczynaj od zmian dużych, a następnie zmniejszaj krok iteracji. Po każdej zmianie poczekaj aż wykres przeliczy się na nowo. Nie wpisuj liczb z dokładnością większą niż pół punktu procentowego - Twój wynik ma mieć charakter orientacyjny, a nie aptekarskiej recepty. Pamiętaj, że zawsze możesz wrócić do pierwszego lub drugiego arkusza i zmienić wpisane wcześniej wartości.

* * * * *

Pobierz teraz plik kalkulatora inwestycyjnego klikając tutaj. Pobaw się nim, w razie potrzeby wracając do powyższej instrukcji. Nie bój się, że uszkodzisz formuły - zawsze możesz zamknąć plik bez zapisywania zmian i pobrać go ponownie. Gdy już określisz właściwie swoje aktualne możliwości i przyszłe oczekiwania oraz otrzymasz pożądaną wartość stopy zwrotu, czytaj dalej.

* * * * *

Choć to nie quiz i nie ma tu wartości ani złych ani dobrych, warto sprawdzić co dany wynik oznacza. Jeśli zatem Twój wynik...

... jest mniejszy niż 10% ...

... to albo jesteś już teraz bardzo bogaty, albo bardzo dobrze zarabiasz, albo zbyt nisko szacujesz swoje potrzeby na emeryturze! Jeśli jednak wynik jest poprawny, zapewnienie takiej stopy zwrotu jest stosunkowo łatwe: skup się na lokatach bankowych, obligacjach skarbowych lub - szczególnie w górnej strefie przedziału - korporacyjnych.

... zawiera się w przedziale 10 - 25% ...

... to jest to wartość, którą można osiągnąć powierzając pieniądze specjalistom. Przeglądnij oferty i wyniki agresywnych funduszy inwestycyjnych. Możesz popytać w bankach specjalizujących się w produktach inwestycyjnych, inwestycyjno-ubezpieczeniowych i lokatach strukturyzowanych.

... zawiera się w przedziale 25 - 100% ...

... zdobycie wiedzy na temat wysokodochodowych metod inwestowania będzie koniecznością! Możesz np. skorzystać z jednej z metod gry na giełdzie akcji, które niebawem przedstawię w ramach niniejszego Darmowego Kursu, lub też rozważyć zakup jednego ze szkoleń płatnych.

... przekracza 100% ...

... jesteś marzycielem i niepoprawnym optymistą! Pamiętaj jednak, że w fascynującym Świecie Inwestycji nie ma rzeczy niemożliwych!!!

 


Polityka cookies

Ten serwis korzysta z plików cookies do przechowywania informacji na twoim komputerze.

Czy akceptujesz?